عدم ثبت مورد ابتلای قطعی به تب دنگی در کردستان/ 6 علامت مهم این تب چیست؟

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان از عدم ثبت مورد ابتلای قطعی به تب دنگی و عدم مشاهده پشه آئدس در استان، تاکنون خبر داد.
کد خبر: ۱۱۷۳۵۹۶
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۳ 30 June 2024

به گزارش تابناک کردستان، دکتر جهانبخش یوسفی ضمن هشدار در مورد خطرات مربوط به ابتلا به تب دانگ و لزوم مراقب در مقابل نیش پشه آئدس، اظهار کرد: تاکنون پشه آئدس در استان رصد نشده و مورد مبتلای قطعی به بیماری تب دنگی ثبت نشده است.

وی با بیان اینکه، بیماری تب دانگ یک بیماری ویروسی است که از طریق نیش پشه آلوده به ویروس(پشه آئدس) به انسان منتقل می شود، افزود: این پشه ها طول حدود ۷-۴ میلیمتر دارند و طول عمر آن‌ها ۴-۲ هفته است که طی این مدت می‌توانند ۳ بار تخم گذاری کرده و هر بار ۱۰۰ تخم بگذارند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت امور بهداشتی دانشگاه بیان کرد: فرد مبتلا ابتدا دچار تب و علایم عمومی شامل سردرد، درد عضلات، استخوان و مفاصل، بی اشتهایی، استفراغ، درد کاسه چشم، دانه‌های پوستی و غیره شده که حدود ۷-۲ روز طول می‌کشد.

دکتر یوسفی با اشاره به اینکه از زمان ورود ویروس به بدن تا شروع علائم ۱۰-۴ روز طول می کشد، گفت: بیماری تب دانگ داروی قطعی و واکسن ندارد.

وی ادامه داد: در مراحل بعدی و در صورت عدم مداخله درمانی ممکن است بیمار دچار خونریزی، کاهش فشارخون و کاهش پلاکت شده و حتی احتمال مرگ می رود؛ به طور کلی در صورت عدم مداخله به موقع به احتمال ۲۰ درصد مرگ و میر وجود دارد اما با اقدام به موقع احتمال مرگ حدود یک درصد است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کردستان، با بیان اینکه پشه ها در محل هایی مثل بوته های گیاهان خودرو، انبارها، جعبه های بار، ساختمان‌های متروکه زندگی می کنند، عنوان کرد: محل های تخم گذاری پشه ها شامل چاله های آب، محفظه های آبی، ظروف زیر گلدان‌ها (که حاوی آب راکد اند) و داخل تایرهای کهنه و انواع ظروف هستند.

دکتر یوسفی گفت: برای پیشگیری از انتقال بیماری لازم است محیط رشد پشه ها ناامن و شرایط زیست و تخم گذاری آن‌ها از بین برود. همچنین استفاده از لباس‌های بلند و رنگ روشن، استفاده از توری برای پنجره ها و درب ها و استفاده از اسپری های دور کننده حشرات در کاهش انتقال بیماری کمک کننده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری ۱۲۲ مورد تب دانگ در کشور شناسایی شده که ۶ مورد آن در بندر لنگه شناسایی شده و بقیه از خارج کشور مبتلا شده اند.از میان مبتلایان تاکنون ۳ نفر فوت نموده اند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، یادآور شد: تاکنون پشه آئدس در استان کردستان رصد نشده و مورد قطعی گزارش نشده است.

برچسب ها: کردستان
اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار