مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: هفته آینده پرونده ۸ روستای کاندیدای کشور برای انتخاب به عنوان روستای جهانی، به سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) ارسال می‌شود.
کد خبر: ۱۱۶۳۴۴۳
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۲ 20 April 2024

به گزارش تابناک کردستان، سید مصطفی فاطمی در حاشیه مراسم هزار دف روستای پالنگان استان کردستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مراسم هزار دف روستای پالنگان یکی از بی‌نظیرترین مراسم عرفانی کردستان در حوزه گردشگری آئینی است که توانسته گردشگران بسیاری را به خود جذب کند.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی به ضرورت تأمین زیرساخت‌های گردشگری در این روستای تاریخی اشاره کرد و افزود: پالنگان بیشتر معیار‌های قرار گرفتن در لیست روستا‌های جهانی گردشگری را دارد.

او عنوان کرد: هفته آینده پرونده پالنگان کردستان و ٧ روستای دیگر کاندیدای کشور برای انتخاب به عنوان روستای جهانی، به سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) ارسال می‌شود.

پس از تشکیل کارگروه روستا‌های جهانی، ۱۳۰ روستا از بین کل روستا‌های کشور وارد مرحله اولیه انتخاب شدند که در ارزیابی نهایی این تعداد به ۸ روستا رسید.

روستای پالنگان کردستان یکی از هشت روستایی است که به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این رقابت جهانی شرکت خواهد کرد.

سازمان جهانی گردشگری ۹ شاخصه از جمله دارا بودن منابع فرهنگی، ترویج و حفاظت از آن، پایداری اقتصادی، محیطی، اجتماعی، پتانسیل گردشگری و توسعه و یکپارچگی زنجیره ارزش، حاکمیت و اولویت‌بندی گردشگری و نیز امور بهداشت، ایمنی و امنیت را به عنوان معیار‌های انتخاب روستا‌های جهانی اعلام کرده است.

روستا‌هایی که توسط سازمان جهانی گردشگری معرفی شوند از اطلاع‌رسانی بین‌المللی و امتیاز‌های تبلیغاتی به عنوان نمونه‌ای برجسته از یک مقصد گردشگری روستایی بهره‌مند خواهند شد و ضمن دریافت لوح بهترین روستا‌های جهانی به مدت سه سال به عضویت در شبکه روستا‌های جهانی قرار خواهند گرفت.

همچنین فضایی برای تبادل تجربیات و آموزش‌ها و در کل یاری رساندن به رشد گردشگری روستا‌های کشور برشی از دستاورد‌های این مهم به شمار می‌آید.

پالنگان روستایی از توابع شهرستان کامیاران در ۴۷ کیلومتری شمال غربی این شهر و در دره تنگیور قرار دارد و یکی از روستا‌های پلکانی و گردشگرپذیر استان کردستان محسوب می‌شود.

برچسب ها: کردستان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار