معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰معدن فعال در کردستان وجود دارد.
کد خبر: ۱۱۶۵۸۸۰
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۴ 07 May 2024

به گزارش تابناک کردستان، مهدی سیفی باغی‌خانی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۰۰ معدن فعال در استان کردستان وجود دارد، اظهار کرد: معادن نقش مهم و اساسی در اشتغالزایی دارند و در حال حاضر ۴ هزار و ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم در معادن استان کردستان مشغول به کار هستند.

وی افزود: با توجه به اهمیت معادن در اشتغالزایی شغل‌های غیر مستقیم بسیاری نیز از وجود این معادن برخوردار می‌شوند.

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان به میزان اکتشافات معادن در سطح استان اشاره کرد و افزود: در بحث اکتشاف معادن ۲ بخش خصوصی و دولتی امور اکتشافات را در سطح استان انجام می‌دهند.

سیفی باغی‌خانی ادامه داد: در بخش دولتی با توجه به انعقاد تفاهم نامه سه جانبه بین سازمان صمت، سازمان زمین شناسی و ایمیدرو اکشتافات معدنی در سطح وسیع به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور واگذار شده است.

وی اضافه کرد: این اقدام با هدف شناسایی عناصر کمیاب که در حالت عادی به آن توجه نشده است در حال انجام به صورت سطحی و عمقی است.

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: شناسایی سرمایه گذاری از طریق ایمیدرو انجام و در ادامه سازمان زمین شناسی در امور اکتشافات از توان نیرو‌های متخصص استانی نیز استفاده می‌کند.

سیفی باغی‌خانی به رسالت بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در بخش خصوصی نیز تعدادی شخصیت حقیقی و حقوقی عملیات اکتشاف را انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: نیرو‌های متخصص نیز در زمینه اکتشافات معدنی در سطح استان داریم، همچنین در این بخش از توان فارغ التحصیلان زمین شناسی استفاده می‌شود و عمده فعالیت‌ها توسط نیرو‌های متخصص داخل استان در حال انجام است و در هرجا که نیاز باشد از توان نیرو‌های متخصص کشوری نیزه بهره می‌بریم.

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت کردستان در کشفیات معادن اشاره و بیان کرد: استان کردستان از لحاظ کیفی و ذخایر معدنی وضعیت بسیار خوبی دارد و ذخایر و معادن فلزی در حال اضافه شدن هستند.

به گفته وی، بیشترین معادن سطح استان در شهر‌های قروه، بیجار و سقز وجود دارد.

سیفی باغی‌خانی ادامه داد: همچنین معادن سنگ آهن و طلا نیز در استان در حال اکتشاف است و سایر اکتشافات قبلی نیز در حال انجام است.

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان در مورد وضعیت سرمایه اران در بخش معادن گفت: سرمایه گذاران نگاه خوب و مثبتی به حوزه معادن دارند و با تاکید مقام معظم رهبری بر حوزه معادن و جایگزینی آن به جای نفت اهمیت معادن روز به روز در حال بیشتر شدن است و استقبال سرمایه گذاران بیشتر است.

برچسب ها: کردستان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار