توضیح وزیر نفت درباره سهمیه‌بندی بنزین

به گزارش تابناک کردستان، بیژن زنگنه در شبکه خبر درباره احیای دوباره کارت سوخت اظهار کرد: کارت سوخت حدود ۲۰ سال پیش با تکنولوژی آن زمان صادر شد و الان بیش از ۴۰ میلیون کارت سوخت برای خودرو‌های بنزین سوز و موتورسیکلت‌ها صادر شده است.

وی گفت: کارت سوخت برای همه خودرو‌هایی که شماره شده اند صادر شده و کارت سوخت بیشتر برای سهمیه بندی است؛ وزارت نفت برای کسانی که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند اعلان ثبت نام داد که در این اعلان حدود ۳ و نیم میلیون نفر ثبت‌نام و شماره کارت بانکی نیز ثبت شد.

وزیر نفت تصریح کرد: مجلس امسال وزارت نفت را مکلف به فعال کردن کارت سوخت کرد و وزارت نفت نیز کارت سوخت‌ها را صادر و سعی کرد از سیستم بانکی استفاده کند تا بنزین تک نرخی باشد.

وی گفت: در ۹ کلانشهر برای 99.9درصد از خودرو‌ها کارت سوخت صادر شده و هفته گذشته اعلام شد که باید از کارت سوخت در جایگاه‌ها استفاده شود، ولی از این امر زیاد استقبال نشده است.

زنگنه درباره سهمیه‌بندی دوباره بنزین نیز گفت: هنوز تصمیمی در این زمینه و قیمت حامل‌های انرژی اتخاذ و ابلاغ نشده است، اما در صورت سهمیه‌بندی، بنزین ۲ نرخی خواهد شد.

وی با بیان اینکه کارت سوخت هیچ وقت حذف نشده است بلکه از کارت سوخت جایگاه‌داران استفاده شده است، خاطر نشان کرد: تا زمانی که سهمیه‌بندی بنزین وجود نداشته باشد مردم کارت سوخت را جدی نخواهند گرفت.

وزیر نفت گفت: در سوخت‌گیری با کارت سوخت خودرو به جز سیستان و بلوچستان محدودیتی در تعداد دفعات سوخت‌گیری ۶۰ لیتر بنزین وجود ندارد، ولی در صورت استفاده از کارت سوخت جایگاه‌داران فقط ۳۰ لیتر در روز می‌توان بنزین زد.

تابناک