40ماه تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری در کردستان و جذب تنها 4سرمایه‌گذار خارجی؟!
ظهور نشانه‌های عدم‌توفیق راهبرد توسعه‌ای استاندار کردستان

استاندار کردستان اخیراً در مصاحبه‌ای به ضعف عملکرد خود اذعان کرده است؛ اگرچه این اعتراف تلخ با لحنی «تعارف‌گونه» بیان شده اما نشانه‌هایی از عدم توفیق «زاهدی» در پیشبرد یکی از مهمترین برنامه‌هایش که جذب سرمایه‌گذاری در کردستان بود، ظهور کرده است.

به گزارش تابناک کردستان، «عبدالمحمد زاهدی» از زمانی که به عنوان استاندار کردستان منصوب شد برای بهبود وضعیت اقتصادی کردستان ظاهراً یک راهبرد مدنظر داشت و آن «جذب سرمایه‌گذاری» بود؛ وی «تنها راهکار اصلی برای برون رفت از شرایط اقتصادی این استان را سرمایه‌گذاری دانسته و گفته اگر سرمایه‌گذاری صورت نگیرد تولید ثروت و ایجاد اشتغال در کردستان محقق نخواهد شد».

دولت یازدهم در ماه‌های پایانی عمرش قرار دارد و «تولید ثروت و ایجاد اشتغال» در کردستان اگر انجام شده باشد یک واقعیت است و مردم آن را لمس می‌کنند و اگر در این زمینه عملکرد قابل قبولی وجود نداشته باشد ـ که ندارد ـ بهترین کار ممکن آن است که تیم اقتصادی و در رأس آنها نماینده عالی دولت در استان، با پذیرش مسئولیت، از مردم عذرخواهی کند.

درباره اینکه آیا استاندار کردستان واقعاً به دنبال جذب سرمایه‌گذاری در کردستان بوده یا خیر هیچ‌کس نمی‌تواند با قاطعیت نظر دهد، از طرفی نشانه‌هایی از تلاش وی در این زمینه وجود دارد و از طرف دیگر انتصاب فردی غیرمتخصص و ناکارآمد به عنوان معاون هماهنگی امور اقتصادی و نیز اصرار بر تداوم همکاری با یک تیم ناموفق اقتصادی، اغلب ناظران را در باور به آنچه استاندار کردستان همواره گفته، دچار تردید کرده است.

نشانه‌های عدم توفیق «زاهدی» و تیمش در جذب سرمایه‌گذاری در کردستان پیشتر از اینها ظهور کرد و به همین دلیل وی در مقطعی تلاش کرد با طرح اظهاراتی از این دست که «اجازه سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران در کردستان داده نمی‌شود» دست به فرافکنی بزند.

این قلم در همان مقطع در مطلبی با عنوان «آقای استاندار «البینة علی المدعی»؛ بسم‌الله!» از وی دعوت کرد کسانی را که مانع سرمایه‌گذاری در کردستان هستند به مردم معرفی کند اما «زاهدی» هیچ‌گاه در این باره روشن‌گری نکرد و این شائبه تقویت شد که آنچه وی گفته، با عرض پوزش، توجیهی برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت بوده است.

استاندار کردستان اما به تازگی و در گفت‌وگویی که در یکی از نشریات محلی کردستان به چاپ رسیده اظهاراتی مطرح کرده و اگرچه گفته «همه توانم را برای حل مشکلات استان گذاشتم» ولی در عین حال در لفافه و البته با لحنی تعارف‌گونه، به ضعف عملکرد خود در کردستان اذعان کرده و این شاید همان سرانجام ناخوشایند برای «عبدالمحمد زاهدی» در کردستان باشد.

پس از این اظهارات، گویا رئیس مرکز پنجره واحد سرمایه‌گذاری کردستان هم از زمین‌گیر شدن سرمایه‌گذاران آلمانی در استان خبر داده که می‌تواند نشانه‌ای دیگر از ضعف عملکرد تیم اقتصادی دولت در کردستان آن هم در حوزه‌ای باشد که «زاهدی» همواره بر اهمیت آن به عنوان یک راهبرد تأکید کرده است.

لازم به ذکر است طبق آنچه صدا و سیمای مرکز کردستان گزارش داده، یک گروه سرمایه‌گذار آلمانی 6 ماه قبل وارد استان شده تا آمادگی خود را برای ساخت تله‌کابین آبیدر سنندج، دو کارخانه قطعات بتونی در دیواندره و کامیاران و نیز ساخت یک گاوداری 3 هزار رأسی در دیواندره اعلام کند اما گویا اکنون پنجره واحد سرمایه‌گذاری خبر از زمین‌گیر شدن سرمایه‌گذاران آلمان داده است.

رئیس پنجره واحد سرمایه‌گذاری کردستان اعلام کرده درخواست ارائه شده از سوی گروه سرمایه‌گذاری آلمانی برای 10 هکتار زمین با قوانین کشور اصلاً همخوانی ندارد و این در حالی است که «در شورای عالی سرمایه‌گذاری 10 هکتار تصویب شده است، البته 10 هکتار زمین معارض‌دار!

«حاج احمد صالح» یکی دیگر از سرمایه‌داران اقلیم کردستان عراق بوده که گویا تمایل داشته در کردستان سرمایه‌گذاری کند ولی حالا وی هم عنوان کرده «من یک سال پیش برای سرمایه‌گذاری به کردستان آمدم، یکسال است رفت و آمد می‌کنم، دیگر حوصله‌ام سر رفته و حالا تصمیم دارم در عراق سرمایه‌گذاری کنم».

ناگفته نماند استاندار کردستان چندی پیش هم در برنامه‌ای که از شبکه یک سیما پخش شد اعلام کرد «در سفری که سال گذشته آقای رئیس جمهور داشتند 27 سرمایه‌گذار کُرد مقیم سایر کشورها را به سنندج آوردیم»؛ در خلال این مصاحبه اما مشخص شد که کارگزاران دولت در کردستان از میان 27 سرمایه‌گذار کُرد تنها موفق شده‌اند یک نفر را مجاب به سرمایه‌گذاری در این استان کنند!

اما صدا و سیمای مرکز کردستان 28 بهمن‌ماه گزارش داد که از میان همه گروه‌های سرمایه‌گذاری خارجی که از سال 92 تاکنون به کردستان آمده‌اند تنها 4 سرمایه‌گذار «فعلاً» در استان ماندگار شده‌اند و این یعنی جناب استاندار و برنامه‌ریزان و تیم اقتصادی استان تقریباً در طول 40 ماه حضور در کردستان تنها موفق به جذب 4 سرمایه‌گذار شده‌اند! به ازای هر 10 ماه «تلاش»، جذب یک سرمایه‌گذار!

با این تفاصیل، چرا استاندار کردستان با حفظ و حمایت از جمع ناتوان منصوبانش در رئوس دستگاه‌های اجرایی مرتبط با سرمایه‌گذاری بویژه حوزه معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری کردستان هزینه ناتوانی آنها را متقبل شده، پرسشی است که نیازمند جوابی قانع کننده در جهت اقناع افکار عمومی است.