وجه اطلاع‌رسانی دولت در کردستان انگار خیال اصلاح‌شدن ندارد
جای خالی اخلاق در نمایش تبلیغاتی روابط‌‌ عمومی استانداری‌‌کردستان

روابط عمومی استانداری که چند ماهی است بی‌واسطه به حوزه تحت امر منصوب پرحاشیه استاندار کردستان اضافه شده باز هم کرامت برخی شهروندان را با نمایشی تبلیغاتی خدشه‌دار کرد و ثابت شد در حوزه اطلاع‌رسانی دولت در کردستان، در روی همان پاشنه می‌چرخد!

به گزارش تابناک کردستان، انسان خلیفه خدا در زمین و موجودی دارای کرامت ذاتی است و این کرامت ذاتی به روشنی از برخی آیات قرآن کریم مانند آیه 70 سوره اسراء، 72 سوره ص و 14 سوره مؤمنون قابل استنباط است.

رعایت اخلاق و حفظ کرامت انسانی یکی از سفارش‌های برجسته در ادیان مختلف الهی و نیز قوانین حقوق بشری تدوین شده توسط انسان است.

حال اگر برخی انسان‌ها ـ در هر مرتبه دنیوی که باشند ـ برای پیشبرد برخی مقاصد خود به کارهایی دست بزنند که کرامت برخی دیگر از انسان‌ها را خدشه‌دار کنند مرتکب عملی مذموم شده و این کار نه تنها آنها را به مقاصدشان نمی‌رساند بلکه از اعتبار اجتماعی آنها به شدت خواهد کاست.

از ابتدای سال جاری تاکنون چندین گزارش تصویری از دیدار مدیران دولتی کردستان با خانواده‌هایی که غالباً جزو اقشار محروم و کم‌بضاعت جامعه هستند منتشر شده است که از آن جمله می‌توان به گزارش تصویری بازدید استاندار کردستان از مرکز آموزشی توانبخشی معلولان به تاریخ 23 خرداد 95، گزارش تصویری دیدار معاون سیاسی استاندار کردستان با خانواده‌های کمیته امداد امام خمینی(ره) به تاریخ 31 خرداد 95، گزارش تصویری دیدار معاون عمرانی استاندار کردستان با خانواده‌های کمیته امداد امام خمینی(ره) به تاریخ 3 تیر 95، گزارش تصویری دیدار استاندار کردستان با خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی به تاریخ 4 تیر 95 و گزارش تصویری دیدار استاندار کردستان با مددجویان کمیته‌امداد امام(ره) در سنندج به تاریخ 11 تیر 95 اشاره کرد.

با تأملی در این گزارش‌ها دو سؤال اساسی مطرح می‌شود؛ استاندار کردستان از آن روزی که سکان هدایت امور کردستان را بر عهده گرفته تاکنون چند مورد مشخص از مشکلات گروهی معلولان را حل کرده است؟ و برای مثال «زاهدی» در بازدید از مرکز آموزشی توانبخشی معلولان پس از مطلع شدن از مشکلات، مشخصاً چه کارهایی برای معلولان جسمی حرکتی انجام داده تا رسانه‌ها بتوانند درباره کارهایی که قرار شده انجام شود، تحقیق کنند؟

در پرده‌ای دیگر اما، آنچه در خردادماه 95 ثابت کرد که در نمایش تبلیغاتی و البته ناشیانه رسانه‌های دولتی کردستان جای اخلاق خالی است انتشار گزارشی تصویری با عنوان «ضیافت افطاری استاندار کردستان برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی» بود.

آنچه در این باره با قاطعیت می‌توان گفت آن است که آمران ثبت تصاویر و عوامل رسانه‌ای دولت، هدف‌شان خدشه‌دار کردن کرامت عده‌ای انسان شریف نبوده ولی ناخواسته مرتکب این عمل ناصواب شده‌اند.

خبرگزاری دولت در کردستان کارش کسب رضایت دولتمردان است، کارکنانش در دولت‌های قبل همین کار را انجام داده، حالا همین کار را می‌کند و فردا هم که دولتی دیگر سر کار آمد همان کاری را انجام می‌دهد که مطلوب صاحب‌منصبان تکیه داده بر سریر قدرت است، «مرا چیزی می‌باید گفت که تو را خوش آید».

خبرگزاری دولت در کردستان لزوم رعایت حریم خصوصی مددجویان دعوت شده استاندار به ضیافت افطار را فراموش کرد و دست به انتشار تصاویر مختلفی از آنها بر سر سفره و هنگام صرف طعام زد، کاری که با هیچ معیار اخلاقی قابل توجیه نیست.

و سؤالی که می‌توان از صاحب‌منصبان در کردستان پرسید آنکه، وقتی رسانه‌‌های تحت امر، لابد برای کسب رضای شما دست به این کار زده‌اند و ظاهراً شما هم رضایتمندانه به نظاره کار آنها نشسته‌اید ـ که اگر غیر این بود آن گزارش اکنون از خروجی خبرگزاری دولت حذف شده بود ـ تنها به این سؤال پاسخ دهید آیا حاضر هستید تصاویر اعضای خانواده شما در حال صرف غذا ثبت و ضبط شده و بر روی خروجی رسانه‌ها قرار گیرد؟

چند ماه از انتشار آن گزارش‌های تصویری گذشت؛ اما انگار قرار نیست انتشار چنین گزارش‌هایی از سوی رسانه‌های دولتی در کردستان متوقف شود! 17 بهمن‌ماه جاری روابط عمومی استانداری کردستان که چند ماه است به واسطه ابلاغ چارت جدید استانداری، دیگر بدون واسطه زیر نظر نورچشمی استاندار اداره می‌شود دو گزارش تصویری دیگر با عناوین «بازدید استاندار کردستان از خانواده های محرومین» و «ملاقات حضوری استاندار کردستان با مددجویان بهزیستی» منتشر کرد؛ «در روی همان پاشنه می‌چرخد»!

رویه معمول و مورد پسند در انتشار تصاویر چنین گزارش‌هایی در درجه نخست عدم انتشار است چرا که تنها هدفی که برای انعکاس گزارش تصویری از چنین دیدارها و جلساتی متصور است اهداف تبلیعاتی برای بهره‌برداری‌های خاص است و اگر هم قرار بر انتشار گزارش باشد، تنها تصاویری برای عموم منتشر می‌شوند که از پشت سر افراد مددجو و کم‌بضاعت گرفته شده باشند.

راستی یادمان باشد استاندار کردستان 6 بهمن ماه 95 در دومین نشست علمی کاربردی مدیران ارشد بهزیستی سراسر کشور در سنندج گفته بود: «حمایت از توانخواهان باید با حفظ کرامت انسانی باشد».