پویا طالب نیا:
مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان گفت: ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو، یکی از اهداف تعیین شده برای معرفی داشته‌های فرهنگی ایران را در عرصه جهانی محقق کرد.
کد خبر: ۹۸۱۶۶۱
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳ 27 July 2021
به گزارش خبرنگار تابناک کردستان، پویا طالب نیا مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان در جمع خبرنگاران با تبریک ثبت جهانی هورامان به مردم منطقه و تقدیر از همراهی آنان برای تکمیل این پرونده مهم و اثرگذار، اظهار داشت: هورامان نمونه برجسته‌ای از تعامل بین انسان و محیط زیست یا نماینده یک فرهنگ است و این مورد به عنوان دومین معیار ثبت جهانی هورامان مدنظر قرار گرفته است.

وی افزود: منطقه هورامان با داشتن معیار گواهی بی‌همتا یا دست‌کم استثنایی بر یک سنت فرهنگی یا تمدن زنده یا از میان رفته، توانست موافقت قاطع کمیته میراث جهانی یونسکو را کسب کند.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان اضافه کرد: عرصه در نظر گرفته شده برای منظر جهانی هورامان، ۱۰۶ هزار و ۳۰۷ هکتار و حریم آن نیز ۳۰۳ هزار و ۶۲۳ هکتار است.

طالب‌نیا با اشاره به اینکه در این مدت با همراهی پژوهشگران و صاحب نظران مطالعات ارزشمندی انجام شده است که با توجه به این داده‌ها باید برای حفاظت از این میراث ارزشمند برنامه‌ریزی شود، ادامه داد: نقش مردم نیز در آینده ثبت جهانی هورامان بسیار حائز اهمیت است و باید با مشخص کردن ضوابط و مقررات خاصی برای حفاظت از داشته‌های ارزشمند فرهنگی و تاریخی منطقه با تاکید بر نقش مردم برنامه‌ریزی لازم انجام شود.

وی ثبت جهانی هورامان را باعث توسعه پایدار گردشگری در منطقه دانست و افزود: اولین سایتی که گردشگران خارجی برای مقصد سفر خود به آن مراجعه می‌کنند، سایت یونسکو است، در نتیجه انتخاب منطقه هورامان از سوی این سازمان، قطعا به رونق گردشگری و اقتصاد منطقه منجر خواهد شد.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان همچنین ثبت جهانی شدن هورامان را در کمک به مدیریت کلان، یکپارچه و واحد منطقه بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی منطقه هورامان از دیگر پیامد‌های جهانی شدن آن است.
منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین