رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سروآباد گفت: برداشت شیره سقز و کتیرا در سطح شهرستان تا اطلاع ثانوی ممنوع است و با متخلفان به شدت برخورد می شود.
کد خبر: ۹۷۵۱۶۵
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۰ 30 June 2021
به گزارش تابناک کردستان و به نقل از خبرگزاری ایرنا کردستان، مسلم مرادی اظهار داشت: باتوجه به کمبود بارش‌ها و نزولات جوی در سال جاری هرگونه برداشت شیره سقز و کتیرا در اراضی ملی و منابع طبیعی این شهرستان ممنوع اعلام شد.

وی افزود: شهرستان سروآباد یکی از رویشگاه‌های اصلی درختان بنه به شمار می‌رود و در تولید شیره سقز و کتیرا رتبه اول استان کردستان را به خود اختصاص داده است.

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری سروآباد یادآور شد: برای استراحت دادن به درختان بنه و شادابی این درختان تصمیم بر این شد که برداشت شیره سقز و کتیرا از این درختان را ممنوع اعلام کنیم تا در سالی که با کمبود بارش‌ها روبرو هستیم و از طرفی هم دمای هوا بسیار زیاد است این درختان آسیب نبینند.

وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه بهره برداری از درختان بنه می‌تواند در بحث معیشت خانوار‌ها بسیار تاثیرگذار باشد با رعایت دوره تناوب سه ساله اقدام به عقد قرارداد با بهره برداران محلی خواهیم کرد.

مرادی افزود: سال گذشته اداره منابع طبیعی با تعداد ۸۰ نفر بهره بردار محلی در سطح ۳۴ روستای تابعه شهرستان اقدام به عقد قرارداد کرد و بیش از ۲ تن شیره سقز در این شهرستان تولید و برداشت شد.

وی گفت: سال گذشته هفت مورد بهره برداری غیرقانونی از درختان بنه که اداره منابع طبیعی قروق اعلام کرده بود شناسایی شده و به مراجع قضایی معرفی شدند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان سروآباد تاکید کرد: در صورت مشاهده تخلف به استناد مواد ۴۲ و ۴۳ و ۴۶ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور و ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، با متخلفین برخورد قانونی خواهد شد.
منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین