رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: با اجرای سال اول طرح جهش تولید در دیم‌زارهای این استان پیش‌بینی می‌شود برداشت محصول در مزارع هدف این طرح حدود ۹۱ هزار تن به نسبت سال گذشته آن افزایش داشته باشند.
کد خبر: ۹۱۷۶۵۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۹ 18 November 2020
به گزارش خبرنگار تابناک در کردستان و به نقل از ایرنا کردستان، محمدفرید سپری روز چهارشنبه در جلسه هماهنگی اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زار‌های استان اظهار داشت: در سال زراعی جاری این طرح در سطح ۱۸۹ هزار هکتار اراضی دیم زیر کشت گندم، جو، نخود، دانه‌های روغنی و گیاهی اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به عنوان متولی برنامه پنج ساله جهش تولید در دیم‌زار‌های چهار استان کردستان، کرمانشاه، همدان و آذربایجان‌شرقی است، اضافه کرد: کردستان در برنامه حدود ۶۳۰ هزار هکتاری این طرح بیشتری سطح را بین سایر مناطق داشته و طرح در ۱۰ شهرستان آن اجرایی خواهد شد.

سپری افزود: امسال ۱۴۳ هزار هکتار گندم، ۱۳ هزار هکتار جو، ۲۵ هزار هکتار انواع حبوبات، سه هزار هکتار دانه‌های روغنی و پنج هزار هکتار نباتات علوفه‌ای در این استان زیر پوشش این طرح می‌رود و مدیریت مزارع در مراحل کاشت، داشت و برداشت بر عهده کارشناسان این سازمان است.

وی یادآور شد: کارشناسان این سازمان در جریان اجرای این طرح موظف هستند به منظور انتقال یافته‌های تحقیقاتی به مزارع در کنار بهره‌برداران باشند و تمام اقدامات آنان را بر اساس این یافته‌ها هدایت کنند.

سپری گفت: هدف از اجرای این طرح افزایش میزان تولید محصولات زراعی در مزارع دیم با اتکا به دانش کشاورزی برای ارتقای امنیت عذایی کشور است و انتظار می‌رود کارشناسان پهنه در انتخاب اراضی پایلوت طرح به مسایلی همچون گزینش کشاورزان پیشرو، ارستفاده از ارقام جدید و پربازده، استفاده از کود‌های پایه، تحقق کشاورزی حفاظتی، کشت مستقیم، انجام عملیات مبارزه با آفات و علف‌های هرز در مزارع توسط بهره برداران توجه داشته باشند.

طرح جهش تولید ۱۶۵ میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهد داشت

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز در این جلسه گفت: طبق برآورد‌های مشترک این ستاد و وزارت جهاد کشاورزی طرح جهش تولید در دیم‌زار‌ها در چهار استان هدف تنها در سال اول ۱۶۵ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور خواهد داشت.

محمدمهدی طالبی یادآور شد: بدلیل اینکه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در این طرح بدنبال حمایت از تولید کنندگان برای سهم آفرینی بیشتر در تامین امنیت غذایی کشور است انتظار می‌رود بدنه کارشناسی جهاد کشاورزی طرح را به سمت و سویی هدایت کنند که در انتهای پنح سال اهداف مورد نظر محقق شود.

سال ۱۳۹۹ از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان جهش تولید نامگذاری شده و طرح جهش تولید دیم زار‌ها به مناسبت این نامگذاری طی یک تفاهم نامه بین وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام برای دستیابی به حداکثر تولید در مزارع کشت شده اجرا می‌شود.

کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد دیم و آبی، یکی از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی کشور است، این استان دارای ۴۳ هزار هکتار باغ است که سالانه ۳۳۰ هزار تُن انواع میوه در آن تولید و برداشت می‌شود.
 
بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در بخش کشاورزی در سال ۱۳۹۹ تا به امروز ۱۳۷۶ طرح اشتغال روستایی با اعتبار ۵۶ میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان اجرا نموده است.
منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار