عضو هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور مطرح کرد
عضو هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور با اشاره به عرضه پرتقال رسیده به بازار از اواخر آبان‌ماه گفت: پرتقال‌های موجود در بازار نارس و رنگ دهی شده است و به نام پرتقال شمال فروخته می‌شود.
کد خبر: ۷۹۰۰۷۹
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۸ 20 October 2019

به گزارش تابناک کردستان، با شروع فصل پاییز، میوه‌های پاییزی نیز وارد بازار می‌شوند، اما معضلی که در سال‌های اخیر بیشتر دیده می‌شود ورود پرتقال‌های رنگ شده به بازار است.

افراد سودجو با دستگاه‌های مخصوصی اقدام به رنگ‌آمیزی مرکبات بویژه پرتقال می‌کنند و در ابتدای فصل و قبل از ورود پرتقال‌های رسیده با قیمت‌های بالایی محصولات را به فروش می‌رسانند.

امسال نیز با نگاهی به بازار میوه می‌توان پرتقال‌های رنگ شده‌ای را دید که قبل از آغاز عرضه پرتقال‌های رسیده در بازار چشم نوازی می‌کنند و افراد بی‌خبر از این اقدام، برای خرید محصولات اقدام می‌کنند.

در همین راستا مجتبی شادلو عضو هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور اظهار کرد: پرتقال‌های موجود در بازار به طور غیرطبیعی با فرآوری مصنوعی و گرمادهی توسط دستگاه تغییر رنگ داده می‌شوند و این اقدام باعث بی‌کیفیت شدن پرتقال‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه عرضه پرتقال به بازار از اواخر آبان‌ماه آغاز می‌شود گفت: معمولاً عمده پرتقال‌های شمال در آذرماه و دی‌ماه چیده می‌شود و پرتقال جنوب نیز حدود یک ماه دیگر وارد بازار می‌شود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور تصریح کرد: پرتقال‌های موجود در بازار که به اسم پرتقال شمال فروخته می‌شود با روش‌های غیرطبیعی رنگ‌دهی شده است و در حال حاضر تنها محصول رسیده از خانواده مرکبات نارنگی است.

وی گفت: به طور کلی گرمادهی و رنگ دهی مصنوعی پرتقال‌ها به دلیل حمل و نقل مجدد، هزینه کارگر و استفاده از دستگاه‌های مخصوص هزینه‌بر است، اما عده‌ای سودجو باز هم این کار را انجام می‌دهند و پرتقال بی‌کیفیت را وارد بازار می‌کنند.

تابناک

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار