نمایندگان مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور را مکلف کردند تا حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا سقوط دولت، سلب اعتماد، عزل، استعفا، فوت یا کاهش بیش از نیمی از وزرا از ابتدای شروع به کار دولت کابینه خود را به مجلس معرفی کنند.
کد خبر: ۷۷۲۵۸۲
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶ 17 August 2019

به گزارش تابناک کردستان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس با تصویب ماده ۲ طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهور را موظف کردند حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا سقوط دولت، سلب اعتماد، عزل، استعفا، فوت یا کاهش بیش از نیمی از وزرا از ابتدای شروع به کار دولت ضمن تقدیم برنامه کلی، اسامی وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌ها را که دارای تجربه و تخصص مرتبط هستند به همراه شرح حال، برنامه‌ها، سوابق و سمت‌های علمی و اجرایی و سایر امتیازات قابل استناد به مجلس تسلیم کند.

نمایندگان در این ماده رئیس مجلس را هم مکلف کردند نامه معرفی هیئت وزیران و ضمائم آن را در اولین جلسه علنی اعلام، وصول و قرائت کرده و سپس معرفی‌نامه و مستندات را برای بررسی به کمیسیون یا کمیسیون‌های تخصصی مرتبط ارجاع دهد.

بر اساس این مصوبه کمیسیون یا کمیسیون‌های مرتبط موظفند پس از بررسی صلاحیت انطباق مدارک، سوابق و برنامه‌های وزیر پیشنهادی و تطبیق آنها با اسناد بالادستی ظرف مدت یک هفته گزارش خود را به هیئت رئیسه ارائه کنند تا برای اطلاع نمایندگان چاپ و توزیع شود، گزارش مذکور قبل از صحبت مخالفان و موافقان توسط سخنگو قرائت می‌شود.

در تبصره این ماده آمده است فرصت سخنگو برای ارائه گزارش در مورد هر وزیر ۱۰ دقیقه است؛ در صورتی ‌که بررسی برنامه وزیر پیشنهادی به بیش از یک کمیسیون تخصصی ارجاع شده باشد سخنگوی هر کمیسیون حداکثر به مدت ۵ دقیقه گزارش خود را ارائه می‌کند.

تابناک

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار