شمارش معکوس پایان یافت و از فردا پرداخت سود روزشمار به سپرده‌های بانکی متوقف می‌شود.
کد خبر: ۷۰۵۴۴۵
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۱ 20 January 2019

به گزارش تابناک کردستان، با تصمیم بانک مرکزی و با هدف کاهش هزینه‌های سربار بانکی و ساماندهی بازار پولی مقرر شد پرداخت سود روزشمار به سپرده‌های بانکی متوقف شده و مبنای پرداخت سود ماه‌شمار خواهد شد.

این بدان معناست که مانده حساب در پایان هر ماه مشمول دریافت سود سپرده‌های بانکی می‌شود.

در این مصوبه تأکید شده که حداکثر نرخ سود علی‌الحساب برای سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی ۱۰ درصد سالانه است. هدف اعضای شورای پول و اعتبار از تصویب این طرح کاهش فعالیت‌های سفته‌بازی بوده است؛ بانک مرکزی معتقد است این طرح منافع خیلی از سوداگران را به خطر می‌اندازد.

موضوع مهم دیگر در بخشنامه بانک مرکزی این است که سود سپرده‌های کوتاه‌مدت تنها در صورتی باید به حساب سپرده‌گذار واریز شود که برداشتی از این حساب در طول ماه انجام نشده باشد. قبلاً بانک‌ها حتی در صورت واریز و برداشت به حساب‌های کوتاه‌مدت، سود روزشمار را در پایان هرماه به حساب سپرده‌گذاران پرداخت می‌کردند.

بانک مرکزی به بانک‌هایی که از این مصوبه تخطی کنند هشدار داده و تاکید کرده است در این صورت مشمول جریمه خواهند شد.

پرداخت سود ماه‌شمار بار مالی سنگینی را از دوش بانک‌های ایرانی بر خواهد داشت. در عین حال متقاضیان دریافت سود را به افتتاح سپرده‌های بلند مدت مجبور می‌کند چرا که نبود فاصله میان سود سپرده‌های بانکی کوتاه مدت و بلند مدت سبب شده بود که بسیاری از سپرده‌گذاران افتتاح حساب‌های کوتاه مدت را ترجیح دهند.

تابناک

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار