فوریت طرح انتخابات استانی تصویب شد
هفته گذشته، اتفاق مهمی در مجلس رخ داد و نمایندگان پس از سال‌ها، بالاخره یک فوریت طرح انتخابات استانی را مصوب کردند؛ اما این خبر در لابلای اخبار مربوط به انتخاب وزرا گم شد و کمتر کسی به آن پرداخت، در حالی که استانی کردن انتخابات، یکی از طرح‌هایی است که دست کم از سوی سه مجلس گذشته مطرح و به نتیجه نرسیده بود.
کد خبر: ۶۷۴۱۶۵
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸ 29 October 2018

به گزارش تابناک کردستان، نمایندگان در مجالس گذشته، هم‌زمان با آغاز فعالیت‌های انتخاباتی در کشور، برخی از طرح‌های انتخاباتی را در مجلس کلید می‌زدند، ولی در پایان با شروع رسمی انتخابات، این فعالیت‌ها نیز ناتمام می‌ماند و یا تحت تأثیر فضای انتخابات، از دستور خارج می‌شد؛ اما این بار نمایندگان پیش از آنکه فضا انتخاباتی شود، موضوع انتخابات استانی را ـ که سال‌هاست از سوی مجالس مختلف مطرح شده و ناتمام مانده ـ مطرح کردند و دو فوریت آن را نیز به تصویب رساندند.

حسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار کرد: استانی کردن انتخابات، از جمله بحث‌هایی است که از سال‌ها پیش در مجلس شورای اسلامی مطرح، ولی همواره بنا به دلایلی از دستور خارج شده است؛ اما این بار نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند، پیش از آنکه فضای کشور انتخاباتی شود این موضوع را مطرح کنند.

وی گفت: انتخابات استانی مانند هر اقدام دیگر، مزایا و معایبی دارد. از جمله معایب آن این که ارتباط نماینده با حوزه انتخابیه قدری کاهش پیدا می‌کند؛ البته این قطع ارتباط ،کامل نیست، چون نماینده باید دست کم 20 درصد از آرای خود را از حوزه انتخابیه به دست آورد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: با این حال، دیگر ارتباطات بین حوزه انتخابیه و نماینده مانند گذشته نخواهد بود و نماینده با آسفالت‌کار و لوله‌کش و بنا اشتباه گرفته نخواهد شد؛ البته این از معایب کار است، چون اگر نماینده پیگیر امور مردم نشود، کارها قدری با کندی پیش می‌رود.

وی گفت: اگر بخواهیم به گذشته نگاه کنیم، این در رفتار مردم ما دیده می‌شود. زمانی که قرار شد در ایران مجلس را تشکیل دهیم، مردم به فکر احداث عدالت‌خانه بودند، نه پارلمان و می‌توان گفت، دلیل تشکیل مجلس در ایران، داشتن عدالت‌خانه یا جایی بود که ما بتوانیم حرف خودمان را بزنیم. متأسفانه امروز نیز این تفکر در مردم وجود دارد و نماینده را حلال همه مشکلات می‌دانند، ولی این کار مزایای بسیاری دارد؛ از جمله اینکه جایگاه واقعی نمایندگی ارتقا پیدا می‌کند و دیگر به عنوان یک نماینده استان با اختیارات فرامنطقه‌ای ناظر بر اجرای قانون می‌شود و می‌تواند نقش پررنگ‌تری در مجلس در حوزه نظارت داشته باشد.

نقوی‌حسینی با اشاره به اینکه نماینده‌های ما امروز همه گرفتار خرده‌کاری‌های منطقه هستند، افزود: وقتی از بالا به صحن علنی مجلس نگاه کنید، می‌توانید این گرفتاری را در نمایندگان به وضوح ببینید. همه آنها، سرشان در موبایل‌هایشان است، یا در حال نگارش نامه برای رفع مشکلات مردم منطقه و روستاها هستند. این گرفتاری‌ها باعث شده است که نماینده‌ها از اتفاقاتی که در مجلس رخ می‌دهد، غافل بمانند و گاه نماینده نمی‌داند موضوع در مجلس چه بوده و یا چه لایحه و طرح‌هایی تصویب شده است!

وی خاطر نشان کرد: دومین مزیت استانی شدن انتخابات این است که انتخابات را به سمت حزبی شدن پیش می‌برد. به هر حال، نماینده باید در یک استان باشد تا بتواند رأی لازم را کسب کند، در غیر این صورت نمی‌تواند رأی بیاورد و شاید ساختارها کمی تغییر یابد؛ بنابراین، در صورتی که این اتفاق رخ دهد، دیگر شاهد وعده وعیدهای دروغ و شام و ناهار و این دست مسائل در ایام انتخابات نخواهیم بود.

این نماینده مجلس گفت: احزاب هم باید برای خود برنامه و ساختار مشخص داشته باشند و تکلیف افراد نیز در حوزه انتخابیه مشخص شود. هم اکنون افرادی در مجلس هستند که در زمان انتخابات با افتخار می‌گفتند، عضو هیچ حزب و گروهی نیستیم، در حالی که در کار سیاسی این اول بدبختی است، زیرا نماینده نمی‌تواند هیچ چیزی نباشد؛ این مانند رأی ممتنع است. یا مثلاً مثل فراکسیون مستقل آقایان است؛ نمی‌شود کسی عضو هیچ گروهی نباشد.

خلاصه آنکه در صورت استانی شدن انتخابات، برنامه‌ها ساختارمندانه می‌شود و افراد با برنامه از قبل پیش‌بینی شده وارد مجلس می‌شوند و حزب هم باید در قبال رفتار مردم پاسخ‌گو باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار