جمع‌بندی نهایی رئیس‌جمهور برای انجام تغییرات در دولت
پس از تشدید مشکلات اقتصادی و اظهار نظر کارشناسان پیرامون اینکه دولت باید تغییراتی را در تیم اقتصادی و تفکر حاکم بر آن عوض کند، بحث‌های زیادی در محافل سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای درباره تغییرات احتمالی در گرفت و حتی گمانه زنی‌هایی هم به صورت غیررسمی درباره وزیرانی که احتمالاً جای خود را به افراد جدید خواهند داد، مطرح شد.
کد خبر: ۶۲۵۴۸۶
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۶ 01 July 2018

به گزارش تابناک کردستان، انجام تغییرات در کابینه موضوعی نیست که فقط کارشناسان و رسانه‌ها پیرامون آن ابراز عقیده کنند و احتمال انجام آن را بدهند، بلکه تصمیم‌گیران در قوه مجریه هم با توجه به مشکلات موجود در کشور به آن واقف هستند و بر این عقیده‌اند که به طور حتم هم در ارتباط با افراد و هم در رابطه با تفکر حاکم بر تیم اقتصادی دولت باید تغییراتی صورت بگیرد؛ موضوعی که کم و کیف و مصادیق آن هنوز به طور قطعی مشخص نشده است.

در همین خصوص «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور و یکی از چهره‌های تاثیرگذار در دولت، چهارشنبه هفته گذشته و پس از پایان جلسه هیئت وزیران به طور رسمی انجام تغییرات در کابینه را تائید کرد و البته توضیح داد که هنوز هیچکس از چند و چون تغییرات خبر ندارد و قرار است صرفاً شخص رئیس جمهور در این رابطه تصمیم‌گیری و آن را به طور رسمی اعلام کند.

حالا از درون دولت خبر می‌رسد که «حسن روحانی» در ارتباط با تغییر 5 نفر از اعضای کابینه به جمع‌بندی رسیده است و احتمالاً به زودی شاهد انجام این تغییرات در دولت خواهیم بود. تغییراتی که تماماً در تیم اقتصادی دولت انجام خواهد شد و بر همین اساس احتمالاً روش و شیوه و تفکر عملکرد تیم اقتصادی دولت را نسبت به گذشته دگرگون خواهد ساخت.

بر اساس آخرین اخبار و شنیده‌ها با توجه به اتمام دوره 5 ساله «ولی‌الله سیف» حکم او دیگر تمدید نخواهد شد و سیف احتمالاً به عنوان سفیر جدید ایران در ژاپن معرفی خواهد شد. لذا اولین تغییر در کابینه و تیم اقتصادی دولت را می‌توان به تغییر رئیس کل بانک مرکزی دانست.

دومین تغییری که به احتمال زیاد به زودی در درون دولت انجام خواهد شد. کنار رفتن «محمدباقر نوبخت» یار غار رئیس جمهور و فرد نزدیک به «حسن روحانی» از ریاست سازمان برنامه و بودجه خواهد بود و آنطور که شنیده شده احتمالاً یکی از معاونان وی جای او را خواهد گرفت. با این تغییر احتمالاً پس از این نوبخت را فقط در قامت سخن‌گویی دولت مشاهده خواهیم کرد.

همچنین گفته می‌شود که رئیس جمهور برای تغییر «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت، «مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی به جمع بندی رسیده است، اما تمایل دارد که این افراد یا خود استعفاء بدهند و یا اینکه با نظر مجلس کنار گذاشته شوند.

آنگونه که خبرها حکایت می‌کند، تاکنون رئیس جمهور برای انجام این 5 تغییر در کابینه که منجر به تغییر بخش عمده‌ای از تیم اقتصادی دولت می‌شود، به نتیجه رسیده است و به احتمال فراوان به زودی احکام مربوط به رئیس کل جدید بانک مرکزی و رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه را صادر خواهد کرد، اما در خصوص وزیران یاد شده ملاحظاتی دارد که احتمالا نمی‌خواهد هزینه برکناری آنها به پای او نوشته شود.

روحانی به احتمال خیلی زیاد و با توجه به اینکه طرح استیضاح هر سه وزیر (صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی و راه و شهرسازی) در مجلس آماده شده و در حال پیگیری است؛ منتظر خواهد ماند تا قوه مقننه درباره شریعتمداری، کرباسیان و آخوندی تصمیم گیری کند و هزینه برکناری این سه نفر به پای او نوشته نشود.

هر چه هست، انجام تغییرات یاد شده در بدنه دولت جدی و قطعی به نظر می‌رسد و باید منتظر ماند و چهره‌های جدیدی که احتمالاً تفکر جدیدی را هم بر بخش اقتصادی دولت حاکم خواهند کرد؛ دید. البته طی یکسال گذشته تقریباً تمامی مشکلات اقتصادی ناشی از عملکرد بخش‌هایی است که تحت مدیریت افراد یاد شده قرار دارد و احتمالاً انتظار رئیس جمهور برای بهبود عملکرد بی‌نتیجه مانده است؛ بنابراین او تغییرات در این بخش‌ها را آغاز کرده است.

تابناک

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار