آمار جان باختگان و آسیب‌دیدگان مصرف قارچ‌های سمی همچنان رو به افزایش است؛ خبری هولناک که ظاهراً قرار نیست «به روز رسانی» آن متوقف شود! این را می‌شود از دست به دست شدن اخبار مرتبط با این مسئله در روزهای اخیر برداشت کرد که موج نگران کننده‌ای را در میان شهروندان ایجاد کرده است، ولی مسئولان چندان توجهی به آن نمی‌کنند.
کد خبر: ۶۰۹۸۳۳
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۴ 23 May 2018

به گزارش تابناک کردستان، چند روزی است اخبار نگران کننده‌ای پیرامون مرگ و مصدومیت جمع بسیاری از شهروندان‌مان به واسطه مصرف قارچ‌های سمی در شهر و استان‌های مختلف کشور منتشر می‌شود؛ اخباری که حکایت از یک جریان هولناک و خسارت سنگینی دارد و گویا قرار نیست به این زودی و سادگی‌ها پایانی برای آن متصور شویم.

آمارها نشان می‌دهد، در روزهای گذشته و به واسطه مصرف قارچ‌های سمی، بیش از هزار تن مسموم و تعدادی از آنها نیز کشته شدند. این آمار تنها مربوط به یک استان نیست و در استان‌هایی چون آذربایجان‌غربی، زنجان، کردستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و خوزستان موارد فراوانی از فوت و یا مسمومیت شدید شهروندان از این طریق منتشر شده است.

کشته شدن بیش از یازده شهروند به دلیل مصرف قارچ‌های سمی که از طریق دست فروش‌ها در سطح شهر و روستاهای کشور به فروش می‌رسد و بعضاً در برخی فروشگاه‌ها وجود دارد و نیز مسمومیت صدها شهروند که عمدتاً در رشته کوه‌های زاگرس زندگی می‌کنند، آنقدر نگران کننده هست که در این باره چهار سؤال کلیدی را مطرح و فعل و انفعالاتی که در این رابطه رخ داده است، مرور کنیم.

1 ـ چه بر سر دستفروشان آمده است؟

مگر نه اینکه مکانیزم تهیه و توزیع قارچ‌های کوهی و ارگانیک، مکانیزمی قدیمی و سابقه‌دار است؟ پس چگونه شده که در ماجرای قارچ‌های سمی شاهد بروز مشکل در چندین و چند استان کشورمان هستیم؟ آیا یکباره کوه گردها و افراد شاغل در این حرفه، همگی با هم در شناخت قارچ‌های مضر و مفید به اشتباه افتاده‌اند و فروشندگان این دست محصولات هم نتوانسته‌اند این اشتباه را تشخیص داده و تصحیح کنند؟

دو راه برای تهیه و فروش قارچ‌های خوراکی در کشور وجود دارد؛ نخست قارچ‌های پرورش یافته و مورد تأییدی که دارای مکانیزم و دقت نظر بالایی است و نظارت بر آنها کار چندان دشواری نیست. دیگر چیدن قارچ‌های کوهی توسط کوه گردهای با سابقه که به خوبی تفاوت میان قارچ خوراکی و سمی را می‌دانند و در گذشته نیز به همین منوال عمل کرده‌اند.

اکنون به راستی چه اتفاقی افتاده است که کوه گردها در تشخیص تفاوت میان قارچ سمی و خوراکی با مشکل رو به رو شده‌اند و شهروندان نیز با اعتماد بالا به دست فروشان غیر قابل تأیید از آنها قارچ سمی خریداری و مصرف می کنند؟

2- ناظران و بازرسان کجا جا مانده‌اند؟

مگر نه این که در حوزه غذا و دارو و تنظیم فعل و انفعالات بازار، ده‌ها دستگاه عریض و طویل چون سازمان غذا و دارو، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان تعزیرات حکومتی، اداره امور اماکن نیروی انتظامی و... مشغول به فعالیت هستند و با هزینه‌های گزاف و میلیاردی، وظیفه رسیدگی به تخلفات و اشکالات این بخش‌ها را بر عهده دارند؟ به راستی این دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و مسئول در رابطه با این بحران وحشتناک دقیقاً چه نقشی را بازی و چگونه به مسائل رسیدگی کردند؟ اگر این دستگاه‌ها به وظایف خود به خوبی عمل می‌کردند، آیا باز هم شاهد چنین رویداد تلخی بودیم؟

3- چه بر سر نهادهای اطلاع‌رسانی آمده است؟

بحران قارچ‌های سمی و خسارات برآمده از آن که گفتیم جان بیش از 11 شهروند را در کمتر از ده روز گرفت و صدها نفر را راهی بیمارستان کرد، آیا آنقدر مهم و حساس نبود که رسانه‌های جمعی و ملی چون صدا و سیما به آن ورود جدی داشته باشند و با اطلاع رسانی‌های پیاپی شهروندان را از این خطر بزرگ مطلع کنند؟ برای نهادهای بزرگ اطلاع رسانی کشور که مخاطبان فراگیری دارند، به راستی در چه زمان و چه شرایطی مسئله مرگ و میر شهروندان خطر محسوب می‌شود و خود را شایسته ورود به آن و اطلاع‌رسانی می‌دانند؟

4- پدافند غیرعامل و ستاد مدیریت بحران کجا هستند؟

فرض را بر این می‌گذاریم که همه پرسش‌های بالا بی جواب مانده و دستگاه‌های عریض و طویلی که مسئولیت رسیدگی به این مسأله و پیشگیری از وقوع بحران را دارند، قادر به اقدام موثری نبوده‌اند. اکنون که این اتفاق بزرگ و وحشتناک رخ داده و جان هزاران شهروند ایرانی را به خطر انداخته است، چرا نهادهای مرتبط و مسئولی چون سازمان پدافند غیر عامل کشور و ستاد مدیریت بحران به این مسئله ورود جدی نمی‌کنند؟

به راستی برای نهادهایی چون ستاد مدیریت بحران چه سطحی از خسارت و چه نوعی از بلا بحران محسوب می‌شود؟ آیا متولیان این حوزه تنها بر این باور هستند که با رخ دادن سیل و زلزله و توفان باید به موضوع ورود کنند و تشکیل ستاد بحران دهند؟ آیا ماجرایی چون قارچ‌های سمی با همه خسارت‌هایش را نمی‌توان بحران تلقی کرد؟

تابناک

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار