به رغم اعلام تغییر بزرگ در ارتباط مردم با دنیای مجازی
به رغم آنکه چهل روز از تصویب اینترنت غیرحجمی می‌گذرد، شواهد حکایت از تداوم فروش اینترنت حجمی دارد! همان شیوه قبلی و حتی شاید به جهاتی، بدتر از آن؛ مصوبه‌ای که تلویحاً می‌گوید، اگر به دنبال اینترنت هستید، حجم بخرید، وگرنه، تنها اجازه دارید به چند سایت مشخص، آن هم با سرعتی که احتمالاً پشیمانتان خواهد کرد، سر بزنید!
کد خبر: ۵۴۲۴۳۶
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹ 23 December 2017

به گزارش تابناک کردستان، با گسترش دنیای مجازی و روزافزون شدن شمار کاربران ایرانی آن، مدتی‌ است اینترنت بسیار جدی‌تر مورد توجه مسئولان کشورمان قرار گرفته است، به گونه‌ای که شاهد حضور پررنگ آنها در شبکه های مختلف اجتماعی هستیم؛ حضوری که موجب شده مشکلات پیش روی کاربران ایرانی فضای مجازی به چشم مسئولان آمده و تلاش برای رفع این مشکلات در دستور کار ایشان قرار گیرد.

از جمله این مشکلات، هزینه بالای اینترنت در کشورمان است که برخی آمارها حکایت از رتبه بسیار بالای کشورمان در این خصوص دارند. هزینه‌ای گزاف و گران که مدام رو به افزایش است و به رغم وعده‌های فراوان دولتمردان، ظاهرا قرار نیست ترمز رشدش کشیده شود.

از جمله این وعده ها، وعده‌ای بود که وزیر جوان کابینه پیش از نشستن بر کرسی هدایت وزارت ارتباطات می‌داد؛ اینکه فروش اینترنت را دستخوش تغییراتی اساسی و بنیادین خواهد نمود و مقابل سودجویی‌های شرکت های فروشنده اینترنت را خواهد گرفت؛ وعده‌ای که «اینترنت غیرحجمی» محصول آن است.

نوع فروش جدید اینترنت که یک ماه و اندی پیش در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب رسید و بر اساس آن قرار شد، حجم فروشی برای همیشه برچیده شود. خبر خوشی که یکی دو روز بعد از آن خبر، مخابره شد تا این باور به وجود آید که بالاخره در دولت دوازدهم تغییری ملموس در حوزه نت به نفع مردم رقم خو‌رد؛ تغییری که می‌توانست ناراحتی عمومی از فیلتر شدن برخی شبکه‌های مجازی مانند توئیتر یا گلایه ها از سرعت بسیار کم اینترنت یا نگرانی‌ها از فیلتر شدن امثال تلگرام را از یاد همه ببرد.

رویایی که خیلی زود سراب بودنش ثابت شد؛ زمانی که برخی کاربران حجم‌های خریداری شده‌شان تمام شد و دریافتند که با اتمام حجم نت، تنها به چند سایت وطنی دسترسی دارند و همین دسترسی هم، با اعمال شاقه است چراکه سرعت نت در این حالت تفاوت چندانی با سرعت اینترنت دیال آپ قدیمی ندارد.

وضعیتی که ظاهراً تمام و کمال برآمده از مصوبه دولت است و اشتباهی در بروز آن رخ نداده است؛ مصوبه‌ای که تلویحاً می‌گوید، اگر به دنبال اینترنت هستید، حجم بخرید، وگرنه در غیر این صورت، تنها اجازه دارید به چند سایت مشخص و معین، آن هم با سرعتی که احتمالاً پشیمانتان خواهد کرد، سر بزنید. یعنی محرومیت از موتورهای جست‌وجویی مانند گوگل، محرومیت از استفاده از بسیاری از برنامه‌های نصب شده روی گوشی‌های هوشمندتان و... .

وضعیتی که دیگر نمی‌توان آن را دسترسی به اینترنت نامید و حتی برای توصیف آن با اینترانت و شبکه داخلی هم، مشکلاتی بزرگ پیش رویمان قرار دارد. همه اینها در حالی است که از برخی شائبه‌های مطرح شده در خصوص مصوبه جدید هم صرف نظر کنیم، که در غیر آن، اوضاع به مراتب وخیم‌تر جلوه خواهد کرد.

آن گونه که برخی خبر می‌دهند، در شیوه جدید فروش اینترنت که «غیرحجمی» خوانده شده، در صورت استفاده از سایت‌ها و نرم افزارهای خارجی (مانند بازی های رایج میان دارندگان گوشی های هوشمند)، هزینه‌ای بیشتر از مشترک دریافت می‌شود؛ شائبه‌ای که البته رد یا تأیید آن به سادگی مقدور نیست؛ اما بی‌شک دلیل شکل‌گیری آن در اذهان عمومی، عدم شفافیتی‌ است که از دیرباز در فروش اینترنت خودنمایی می‌کرده و می‌کند.

درست مثل خبر خوش مسئولان در خصوص برچیده شدن فروش حجمی که حالا مشخص شده اینگونه نیست و تنها تغییر کوچکی در آن رخ داده است؛ تغییری از این دست که پیشتر با پایان حجم، دسترسی کاربر به کل از دنیای مجازی قطع می‌شد و حالا به جایش، بخشی از دنیای مجازی به وی عرضه می‌گردد که از فرط کارایی نداشتن، کاربر با میل و رغبت برای خرید حجم جدید شتاب خواهد کرد!

تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار