مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار تشریح کرد
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار با تشریح نحوه پرداخت عیدی برای گروههای مختلف کارگری گفت: حداقل عیدی کارگران یک میلیون و ۶۲۴هزار تومان و حداکثر ۲ میلیون و ۴۳۶هزار تومان خواهد بود.
کد خبر: ۳۶۴۸۲۵
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰ 22 January 2017

به گزارش تابناک کردستان، اسماعیل ظریفی‌آزاد درباره آخرین وضعیت پرداخت عیدی کارگران اظهار کرد: طبق قانون، عیدی امسال کارگران معادل ۶۰ روز (دو ماه حقوق) کارگر است؛ البته به شرطی که این میزان از ۳ برابر پایه حقوق بیشتر نشود.

وی گفت: با این حساب حداقل عیدی برای کارگران یک میلیون و ۶۲۴ هزار تومان و حداکثر آن ۲ میلیون و ۴۳۶ هزار تومان خواهد بود.

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۷۰ در صورتی که میزان کارکرد کارگر در طول سال کمتر از یک سال تمام باشد عیدی وی به نسبت محاسبه و پرداخت خواهد شد.

وی گفت: در خصوص کارگرانی که به صورت کارمزدی کار می‌کنند و یا به هر ترتیب مزد دریافتی آنان متغیر است، ملاک محاسبه دریافتی آخرین ماه کارکرد خواهد بود.

ظریفی‌آزاد افزود: عیدی کارگرانی که به صورت پاره وقت یا کمتر از ساعات کار تعیین شده قانونی به کار اشتغال دارند، عیدی بر مبنای ۶۰ روز مزد محاسبه می شود لیکن سقف تعیین شده (۹۰ روز حداقل مزد) به نسبت ساعات کارکرد و ماخذ حداکثر ساعت کار قانونی تعیین می شود.

وی اظهار کرد: همچنین عیدی کارگران مشمول قانون کار شاغل در دستگاه های دولتی بر اساس رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بر اساس قانون مصوب ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی محاسبه و پرداخت نخواهد شد بلکه عیدی این قبیل کارگران همانند کارکنان دولت بر اساس مصوبه هیئت وزیران خواهد بود.

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار با بیان اینکه عیدی کارگران از سوی کارفرمایان باید تا پایان سال پرداخت شود و پرداخت آن در سال آینده غیرقانونی است، در پاسخ به این سوال که در صورت عدم پرداخت عیدی تا پایان امسال و موکول شدن آن به سال آینده تکلیف چیست؟ گفت: کارفرمایان باید عیدی را حداکثر تا پایان سال پرداخت کنند و این یک الزام قانونی است.

وی افزود: اگر عیدی کارگری تا پایان سال پرداخت نشود، تخلف کارفرما تلقی شده و امکان شکایت برای کارگر وجود دارد اما طبیعتاً رسیدگی به شکایت به سال بعد موکول می‌شود؛ البته مراجع حل اختلاف نیز نمی‌توانند مبلغی اضافه‌تر از عیدی کارگر در نظر بگیرند.

تابناک

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار