٢٥ اردیبهشت‌ تا سوم خردادماه سال‌جاری هفته‌ میراث‌ فرهنگی است
سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان گفت: هم‌زمان با فرا‌رسیدن روز جهانی موزه و هفته میراث‌فرهنگی، دبیرخانه دائمی پرونده غار باستانی کرفتو برای رصد و اقدامات مناسب در زمینه ثبت‌جهانی این اثر تاریخی تشکیل می‌شود.
کد خبر: ۱۱۰۵۴۲۰
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۱ 15 May 2023

به‌گزارش خبرگزاری تابناک کردستان منصور مهرزاد در این‌باره اظهار کرد: از ٢٥ اردیبهشت‌ تا سوم خردادماه سال‌جاری، برنامه‌های متنوعی مرتبط با گرامیداشت روز جهانی موزه و هفته‌ میراث‌فرهنگی در سطح استان برگزار می‌شود.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان افزود: آغازبه‌کار دبیرخانه تهیه مستندات معبد و قلعه غار کرفتو برای پرونده ثبت جهانی، نشست بازشناسی تنوع فرهنگ و آئین‌ها، نشست گزارش باستان‌شناسی، نشست بررسی حفاظت پاسدارانه از میراث ناملموس و آئین‌های اصیل منظر جهانی هورامان و نقد علمی بر بدعت‌های غیراصیل از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این هفته است، که در سطح استان برگزار می‌شود.

او عنوان کرد: غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدای گمنام، دیدار سرپرست و معاونان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان با نماینده ولی فقیه در کردستان، برپایی میزخدمت، برگزاری نشست شاهنامه کُردی و معرفی شاهنامه‌ها و جنگ‌نامه‌های استان، بزرگداشت مولوی کُرد شاعر معروف و تقدیر از فعالان حوزه میراث‌فرهنگی از دیگر برنامه‌هایی است که در این هفته اجرا می‌شود.

مهرزاد یادآور شد: همچنین در این هفته نمایشگاه‌های متعددی با عنوان عکس جهانی نوروز، فرش دستبافت کردستان، کشفیات یگان حفاظت و گالری اسناد تاریخی مکتوب استان در کردستان برپا می‌شود.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان بیان کرد: افتتاح پروژه‌های عمرانی و طرح‌های توسعه موزه‌ای بازدید و نشست متناظر موزه‌ها و یادمان‌های دفاع مقدس و تجلیل از راویان برتر، معرفی نقاله‌های تاریخ و فرهنگ کردستان اردلان ایران زمین برای کودک و نوجوان و برگزاری کارگاه نقاشی کودک با محوریت میراث‌فرهنگی از دیگر برنامه‌هایی است که به‌مناسبت روز موزه و هفته میراث‌فرهنگی در استان پیش‌بینی شده است.

او با بیان اینکه، امسال پیام ملی این هفته تحت عنوان، میراث‌فرهنگی؛ هویت ملی و نشاط اجتماعی اعلام شده است، گفت: میراث‌فرهنگی سند هویت ماست لذا همه ما وظیفه داریم در تمام ایام نسبت به حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار